Rodzinna Galeria Wielkanocna w Akademii Malucha
Wspólnie z rodzicami mali akademicy stworzyli Galerię Wielkanocna.
Wspólnie z rodzicami mali akademicy stworzyli Galerię Wielkanocna.
21 marca świętowaliśmy w SP1 podwójnie: nadejście wiosny (zwane też dniem wagarowicza) oraz Światowy Dzień Zespołu Downa. Trzeci czwartek bm. upłynął nam zatem bardzo aktywnie. Nasi uczniowie z kl. IV-VIII, wyznaczeni przez nauczycieli i będący pod ich opieką, prowadzili lekcje dla swoich koleżanek oraz kolegów. Natomiast kl. I-III udały się do miejskiego kina Wawel na film pt. „Yuku i magiczny kwiat”. Następnie wszystkie kl. IV-VIII miały zajęcia nt. tolerancji i praw dziecka. W ich trakcie przygotowały też autorskie plakaty/prace ze skarpetkami, symbolizujące święto osób z Zespołem Downa. Po ich wykonaniu, na boisku szkolnym, miała miejsce prezentacja efektów pracy poszczególnych oddziałów, a także odbyły się konkursy skakanki i hula-hop.
20 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w niezwykłym przedstawieniu. Uczestnik programu „Mam talent” zaprezentował się jako człowiek sprężyna. Efekty specjalne, takie jak: lasery, dym sceniczny, podświetlenia zrobiły ogromne wrażenie. Uczniowie mogli również sprawdzić swoją sprawność fizyczną pod czujnym okiem artystów cyrkowych. Śmiechu było co niemiara! Program artystyczny cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, uczniowie z niecierpliwością wyczekiwali kolejnych etapów występu. Pokazy zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Barwna pisanka, przygotowana przez uczniów SP1 (m.in. z kl. 4a), stanęła ostatnio na lubańskim placu Feliksa Netza przy miejskim ratuszu. Udekorowaliśmy nią centrum miasta dzięki ZGiUK Sp. z o.o. Warto dodać, że przekazane przez tę instytucję śnieżnobiałe jajko, sprawiło nam wszystkim wielką niespodziankę. Uczniowie Jedynki od razu bardzo chętnie pomalowali tę gigapisankę i kilka mniejszych ozdób stanowiących dekorację naszej szkoły. Frajdy było przy tym bardzo dużo. Efekty wspólnej pracy można już podziwiać na zdjęciach.
W dniu 21 marca, w Jedynkowym Teatrze „Na Strychu”, odbyła się długo wyczekiwana premiera przedstawienia pt. „Czerwony Kapturek”. Spektakl został przygotowany dla uczniów i ich rodziców, których zaprosiliśmy na 17:00 (zaraz po kwartalnych zebraniach w klasach). Historię rezolutnej dziewczynki, jej babci i złego wilka opowiedziały nam zaś młode aktorki ze szkolnego koła języka angielskiego. Należy dodać, że inscenizacja bardzo znanej baśni była, oczywiście, po angielsku. Mimo to, nie przeszkodziło to widzom dobrze się bawić. Wszystko wyszło bowiem perfekcyjnie. Dziękujemy bardzo! Thank you very much!
W dniu wczorajszym uczniowie klas pierwszych wyruszyli na pełną magii wycieczkę do Zamku Czocha! Tam czekały na nich warsztaty, pełne tajemniczych zaklęć i czarodziejskich sztuczek.
W piątek, 15 marca, uczniowie lubańskiej Jedynki (z kl.: 6abcd i 7ab) wzięli udział w prelekcjach o zagrożeniach wynikających z obecności w wirtualnym świecie w ramach zajęć profilaktycznych. Tematem spotkań były: hejt, mowa nienawiści i cyberprzemoc. Dzięki naszemu gościowi z KPP w Lubaniu zwiększyliśmy wiedzę o tych współczesnych zagadnieniach, z którymi każdy może się zetknąć, będąc online w sieci. Ponadto pani policjantka uświadomiła młodzieży, że choć Internet jest przeogromnym dobrodziejstwem, to niesie ze sobą liczne zagrożenia.
W świetlicy szkolnej uczniowie z kl. I-III zaczęli już pierwsze, wiosenne aktywności. Przede wszystkim cieszą się pięknem tej niesamowitej pory roku. Dzieci poznały też pierwsze oznaki wiosny oraz obserwowały, jak przyroda powoli budzi się do życia. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć tworzenia wiosennych plakatów i dekoracji, które wprowadzają radosny klimat w świetlicy. Ponadto dzieci – z wielką radością – rysowały kredą kolorowe rysunki na szkolnym boisku. Ile przy tym było dobrej zabawy, pięknych uśmiechów i fantazyjnych „dzieł sztuki”.
W dniu 19 marca, w naszej szkole, odbył się I Międzypowiatowy Turniej Szachowy. W zawodach wzięły udział dwie placówki: lubańska Jedynka i SP nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu (zaproszona przez pomysłodawczynię turnieju panią Dyrektor – Beatę Myśliwiec). Każda z drużyn składała się z 8 zawodników. Mecz szachowy był rozgrywany systemem – 5 rund, tempo gry to 15 minut na partię dla każdego gracza. Uczniowie SP1 zmierzyli się z bardzo silną ekipą, która zdobywała w swojej historii dużo medali. Niestety, nasza dzielna młodzież w klasyfikacji zespołowej uległa przyjezdnym rówieśnikom. Ponadto został rozegrany dodatkowy mecz, który miał rozstrzygnąć, kto był najlepszym zawodnikiem turnieju.