Sensoryczna dynia w Akademii Malucha
Dynia duża, dynia mała - sensoryczna zabawa doskonała.
Dynia duża, dynia mała - sensoryczna zabawa doskonała.
Mali Akademicy wykazali się ogromną wiedzą jak należy poruszać się w sieci internetowej aby być bezpiecznym. Dowodem tego był quiz który okazała się doskonałym sprawdzeniem wiedzy naszych milusińskich.
Ubrani w kolorowe fartuszki samodzielnie i starannie pokroiliśmy składniki, które wczesniej przynieśliśmy. Następnie dodaliśmy niezbędne produkty i dokładnie wy mieszaliśmy. Gdy sałatka była już gotowa, wspólnie zjedliśmy to co zrobiliśmy. Świetnie się bawiliśmy, a jeszcze lepiej najedliśmy.
Praca plastyczna twórcza i manualna wzbogacająca osobowość naszych pociech. Na kartce papieru maluchy stemplowały połówki jabłek i śliwek pomalowane farbą, na kolor czerwony, żółty, zielony. Była to urozmaicona zabawa, która sprawiła wiele radości.
W dniu 24 października, w Lubaniu (w hali MOSiR), odbył się finał powiatowy w piłce koszykowej 3x3 dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. VII-VIII). W zawodach udział wzięły następujące placówki: SP3 Olszyna, SP Kościelnik, SP1 Olszyna, SP2 Lubań oraz SP1 Lubań. Rozgrywki toczyły się systemem „każdy z każdym”. Wszystkie spotkania naszego zespołu były niezwykle zacięte i o końcowym wyniku decydowały detale. Ostatecznie team lubańskiej Jedynki zajął drugie miejsce, tzn. wywalczył wicemistrzostwo powiatu oraz mistrzostwo Lubania. Dziewczęta, serdecznie gratulujemy srebrnego medalu i dziękujemy za walkę do końca.
W bieżącym roku hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Krajobrazu było „Uzdrawiając(y) krajobraz”. Tradycyjnie SP1 włączyła się w obchody tego święta. W związku z tym uczniowie kl. I-VIII (wraz z wychowawcami) udali się na spacery edukacyjne po naszym mieście, tj. Lubaniu. W ich trakcie mieli wykonać przydzielone im zadania dotyczące znaczenia różnorodnych krajobrazów (m.in. miejskiego, łąki, lasu, nieożywionego czy życia w wodzie) dla naszego zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego. Przy okazji młodzież lubańskiej Jedynki poznawała i podziwiała lokalne miejsca oraz obiekty ciekawe pod względem przyrodniczym. Podczas wyjść w teren każda klasa zbierała też akcenty jesieni i wykonywała zdjęcia uzdrawiającego krajobrazu. Następnie, po powrocie do szkoły, miało miejsce układanie jesiennych totemów na boisku szkolnym oraz piknik z pieczonymi kiełbaskami ufundowanymi przez naszą, nieocenioną Radę Rodziców.
W dniach 10 i 15 października klasy Vb (z panią Agnieszką Szwabowicz) oraz VIb (z panią Iwoną Smolińską) udały się do MiPBP im. M. Konopnickiej w Lubaniu na warsztaty pt. „Tradycje lokalne – tworzymy lapbooki”. Zajęcia biblioteczne dotyczyły tradycji i zwyczajów, które obchodzimy oraz upamiętniamy w naszym kraju. Na początku spotkania nasi uczniowie poznali technikę tworzenia lapbooka. Nie było to dla nich nowością, ponieważ z tej metody korzystają również w szkole na lekcjach, głównie języka polskiego. Następnie wymieniali i opisywali polskie tradycje, które obchodzimy na przestrzeni całego roku kalendarzowego, aby wreszcie przystąpić do działania – stworzenia lapbooka. Od samego początku piątoklasiści i szóstoklasiści bardzo mocno zaangażowali się w pracę, a efekt końcowy wzbudził ich ogromny entuzjazm. Zajęcia w bibliotece to był bardzo dobry, a także twórczy czas. Na pewno jeszcze tam wrócimy!
Nasze sukcesy odnieśliśmy w powiatowym konkursie wiedzy z ochrony środowiska (edycja VIII) pt. „Drugie życie odpadów, czyli co to jest recykling”. Odbył się on 26 września w sali konferencyjnej ŁCR w Lubaniu. Organizatorem quizu było zaś Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej Oddział MiPBP w Lubaniu. Do rywalizacji o tytuły i nagrody przystąpiło łącznie 14 drużyn z 8 placówek z terenu powiatu lubańskiego. Miło nam poinformować, że w kategorii kl. IV-VI szkół podstawowych prestiżowe I miejsce wywalczyła reprezentacja SP nr 1 w składzie: Amelia Mowczko, Małgorzata Kulej, Maksymilian Świderski (wszyscy troje z 6b). Natomiast w kategorii kl. VII-VIII szkół podstawowych zaszczytne II miejsce uzyskał również zespół SP nr 1 w składzie: Aurelia Łyp, Maja Sałandyk, Paweł Kiełdanowicz (wszyscy troje z 8a). Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy zajęcia bardzo wysokich miejsc! Osobą przygotowującą do konkursu była pani Małgorzata Hołod – nauczycielka geografii.
W październiku uczniowie klasy 3a wzięli udział w kolejnej lekcji w terenie. Co czekało na uczestników tej niecodziennej lekcji? Tym razem klasa wyszła poza mury szkolne, by zrealizować grę pn. „Spacer po starówce”. Warto zaznaczyć, że opracował ją pan Tadeusz Sławiński. Uczestnicy w zespołach odnajdywali przygotowane zadania. Były to punkty kontrolne w okolicach Sądu Rejonowego, Urzędu Miasta Lubań, Wieży Brackiej czy budynku Ratusza. Do zaznaczonych na mapie miejsc uczniowie musieli dopasować odpowiednie litery ze zdjęć. Taka forma zajęć wymagała od uczestników nie tylko wzajemnej współpracy, ale również spostrzegawczości oraz wiedzy na temat charakterystycznych miejsc naszego miasta. Podczas gry uczniowie zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz innych oraz przestrzegali zasad ruchu drogowego. Opiekunem wyprawy w teren była pani Elżbieta Chilińska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.